אודות

 

סיפור חיי

 

רקע מקצועי ותארים אקדמיים

 
 • M.A. בניצוח מקהלה ותזמורת – האקדמיה למוזיקה, אוניברסיטת תל אביב.
 • B.A. בניצוח מקהלה ובשירה – האקדמיה למוזיקה, אוניברסיטת תל אביב ושירה אצל הגב' מירה זכאי.
 • קורס חד שנתי בניצוח – באקדמית באך בשטוטגארט, בניהולו של מר הלמוט רילינג.
 • מורה מוסמך בכיר למוסיקה - מכללת "אורנים" בטבעון.
 

יום הולדת

 
  ראשית יולי 47 יצאתי לאויר העולם. כשצופר הרכבת מתערבב בצליל משרוקיתו של השוטר האנגלי במחנה המעצר בעתלית. תינוק עציר, להורים שרידי השואה ומהתיירים הישראליים הראשונים בקפריסין. כאן טמון המניע לאחת התכונות הבולטות של המוזיקאי לעתיד: הצורך להשתחרר ולהיות חופשי.
 

ילדות

 
  ילדותי עברה עלי ברמת גן. 18 שנה תמימות של לימודים, חברים, שומר צעיר ונגינה בכינור, בגיטרה, בחלילית ובאקורדיון. רקדתי ריקודי עם בלהקתו של יואב אשריאל הידוע וגם ליוויתי את הלהקה באקורדיון. בכיתה שלי ...
 קראו עוד
 

החיים והיצירה בקיבוץ

 
  החיים והיצירה בקיבוץ התיישבתי בקיבוץ יסעור בגליל מערבי. עשרים שנה הייתי שם, הקמתי משפחה, עבדתי בשדות החיטה, ברפת ובגורן ובמקביל החלה ההתפתחות היסודית והמקצועית במוזיקה. למדתי בסמינר אורנים במגמת ...
 קראו עוד
 

המשך דרכי המוזיקלית

 

רכישת המקצוע וההתפתחות המוזיקלית שלי היתה בשני תחומים: ניצוח מקהלה ושירה אמנותית.

 
  בתחום ניצוח המקהלות, בשנת 1978 הקמתי וניצחתי על "מקהלת הגליל המערבי" של קיבוצי ומושבי הגליל המערבי מאפק ועד איילון. 70 איש במקהלה. ניצחתי על המקהלה במשך 13 שנה, בין השנים 1978-1991. בתקופה זו הספקנו לעשות מסע גדול לחו"ל, להפיק תקליט איכותי ליצירת מקהלה. ממקהלה זו צמח ההרכב הקאמרי "אנסמבל קולות" הרכב מאוד מיוחד למוזיקה אמנותית הפועל עד עצם היום הזה.
  במקביל ניצחתי גם על מקהלת המכון למוזיקה בסמינר האורנים.
  בתחום השירה האמנותית, בשנים 1976 -1983 הייתי זמר במקהלה המקצועית היחידה בתקופתה בארץ, שנקראה "זמרי קאמרן" בתל אביב בניצוחו של אבנר איתי. המקהלה שרה יצירות למקהלה אמנותית מכל העולם, בסדרות מוזמנות ב 4 ערים ברחבי הארץ. כמו כן שרתי במקהלת הקיבוץ הארצי ומקהלת האיחוד.
  באותה תקופה למדתי ביסודיות פיתוח קול אצל הגב' מירה זכאי בת"א, במשך ארבע שנים.
 

הזמר העברי, חבורות זמר ועיבודים קוליים

 
  הזמר העברי היה חלק מההוייה היומיומית שלי כילד, כנער וכחייל.
  החל משנת 1980 הפך הזמר העברי לחלק מעבודתי המקצועית. בשנה זו הקמתי את מועדון הזמר של הקיבוצים, שפעל במשך 11 שנה ברציפות. מאז אני עוסק בהנחיית ערבי שירה בציבור עם יוצרים – משוררים ומלחינים בתחום הזמר העברי, בהם אני משלב את חבורות הזמר וזמרים מהקהל ומוזמנים מראש, כדי ליצור אוירה מוזיקלית יחודית, ציונית ואינטימית.
  העיסוק בניהול מוזיקלי של חבורות זמר התחיל בשנת 1990. בעבודתי עם חבורות הזמר אני מישם הלכה למעשה את כל הידע שרכשתי במהלך שנות עיסוקי בשירה אמנותית ולימודי מוזיקה. אני משלב בעבודתי חינוך ולימוד הזמרים לשירה נכונה על כל גוניה ופניה ופיתוח הקול תוך הקפדה על ההרמוניה ומתן ביטוי לכל קול. השילוב של שירה נכונה ועיבודים מאתגרים מעשירים את החוויה המוזיקלית.
 

הווקאליזה – פסטיבל מקהלות בינלאומי, שנולד בדמיוני והתממש באולמות האבירים של עכו העתיקה

 
  שיא אמיתי בחיי המוזיקלים ובחיי בכלל – במשך חמש שנים, בין 1986-91, זרמו מקהלות מכל העולם: מדרום קוריאה ועד ונצואלה, מדרום אפריקה ועד מוסקבה, שבדיה ורוב ארצות אירופה. מקהלות אלה, בצד מאות זמרי מקהלות מישראל, חברו לשלושה ימי פסטיבל בחול המועד פסח כל שנה, לביצוע מיטב הרפרטואר העולמי למוזיקה מקהלתית.
  חוויה אמנותית – אסטטית וחברתית בקנה מידה עצום.
 

שירת הים "שירת הים" היתה חוויה אחת, סוריאליסטית, מתוך שפע אירועי הווקאליזה

 
  לתוך נמל המרינה הצנוע של עכו העתיקה, השטנו רפסודה ענקית מנמל חיפה והצבנו אותה כמו שטיח ממזח למזח: כל המרינה – במה! בנינו טריבונות ישיבה למאות מוזמנים (עם הגב לחאן אל עומדאן) וביצענו מופע אור קולי שלא היה כמותו. עשר חבורות זמר ומקהלות שרות על המים, מתוך גלגלי אש וכתובות אש, עשרות בני נוער בתנועה, והכל בשירה של מיטב הזמר העיברי ויצירות נבחרות למקהלות אמנותיות.
 

הארץ שלי ארצי היא בת גילי, יש לי הזדהות מוחלטת עם מדינת ישראל

 
  שהיא המקום היחיד בו אני יכול לחיות ושארצה לראות את ילדיי חיים בו. הארץ שלי היא שירים, הרים, נופים, דרכים והיא יפה. בכל יכולתי אני מנסה, באמצעי הפשוט שבידי – לשיר לכל מי שבא איתי בקשר, במופע, בפסטיבל, לאהוב את הארץ ואת אופיה התמים.
 

החברים ששרים הרכב קולי של 5- 6 גברים ממיטב הזמרים באזור הצפון

 
  ההרכב קיים כבר כ 15 שנה, במהלכן שרו בו זמרים שונים. ההרכב שר שירי ארץ ישראל בעיבודים שלי, היחודיות שלו בכך שלכל זמר תפקיד שונה וביחד נוצרת הרמוניה מוזיקלית מיוחדת מאוד. את ההרכב אני מלווה בנגינה בקלידים ונמנה גם כאחד הזמרים. ההרכב זכה במקום ראשון בפסטיבל עין גב בשנת 1999, ובמקום ראשון בתחרות "שירת ארצי" בהיכל התרבות בכפר סבא וכמו כן הפקנו תקליטור של 11 ממיטב שירנו המושמע רבות ברשת ג' ובגלי צה"ל.
 

הנוער והדור הצעיר הנוער היום חכם יותר, זריז יותר, ממוחשב יותר

 
  מוצף יותר במידע והולך יותר לאיבוד בשפע האפשרויות. הייתי בקשר עם בני נוער במשך 23 שנה של עבודה במשרד החינוך. שפת המוזיקה מחברת בין דורות, אם יש האזנה של כל דור לשירים של השני. אפשר לשיר בציבור את "שניים" של שלמה ארצי, או "תפוחים ותמרים" של קליינשטיין בצד "הוי ארצי מולדתי" של טשרניחובסקי ונעמי שמר ו"אין לי ארץ אחרת" של קורין אלאל. אין ארץ אחרת בעולם שיש לה כל כך הרבה שירים בציבור. תופעה ישראלית! כיום התחדש הקשר עם בני נוער והדור הצעיר במקהלה שהקמתי במסגרת החוג למוזיקה באוניברסיטת חיפה. המקהלה רוקמת אט אט עור וגידים והפכה לחלק בלתי נפרד מהחוג. היחודיות שלה שהיא משלבת שירת מקהלות וזמר עברי "מבאך ועד פוליקר ממוצרט ועד נעמי שמר".